eemhaven 003

Lof en kritiek op flat aan de Eem

Leo de Vries
AD AMERSFOORT 8-12-15

In de omgeving van het Eemplein wordt wisselend gereageerd op het ontwerp voor de hoogbouw van Blok 3. De luchtigheid van het gebouw wordt geroemd, 'maar het blijft een fors bouwblok'.
Bewoner Niels ter Meulen van de Grote Koppel vindt het 'een mooie oplossing'. ,,Persoonlijk zie ik liever een klein parkje,'' zegt hij in zijn deuropening, uitkijkend over Blok 3. ,,Maar als er toch gebouwd moet worden, dan vind ik dat de architecten een fraai blok hebben ontworpen dat veel minder kolossaal overkomt dan eerdere plannen.''

Meer groen
Ook ondernemer Sjoerd Wielenga kijkt uit op de beoogde bouwplaats. ,,Het ziet er wel wat rommelig uit,'' is zijn eerste reactie op het laatste ontwerp. ,,Bovendien zie ik op deze plek liever wat meer groen óf betere winkels.'' Zijn collega Adriënne Simons vindt het goed dat het 'geen massief bouwblok' meer is. ,,Maar pas op dat het geen tochtgat wordt met al die hoge wanden.'' Henk van Burgsteden zit dagelijks te vissen aan de Eem bij fietsersbrug 't Sasje. ,,Laat ze maar lekker bouwen,'' zegt hij, terwijl hij zijn 32ste witvisje van die dag naar boven hengelt. ,,Iedereen praat toch in zijn eigen straatje.'' Wat hem betreft mogen de bouwers hun gang gaan. ,,Iedereen moet toch wonen?''

Laurens Oliemolen

 

Bootbewoner Laurens Olieman prijst de architectuur van het gebouw. ,,Het is dynamisch,'' zegt hij vanaf zijn schip in de Eemhaven. ,,Maar het blijft een gebouw van 27 meter hoog. Dat is hoger dan het Eemhuis. Als we dit toestaan, zal andere hoogbouw snel volgen en verdicht de Eemhaven compleet. Er is ook helemaal geen groen ingetekend. Bovendien is het jammer dat de stad en de raad niet tussentijds zijn betrokken bij het ontwerp.''Oud-wethouder Ruud Luchtenveld is voorzitter van de vereniging Vrienden van de Eemhaven. ,,Nu is het woord aan de stad,'' zegt hij. ,,We zullen onze leden deze week bij elkaar roepen om een standpunt te bepalen. Persoonlijk vind ik het een mooi ontwerp, maar ik blijf bang voor een grote schaduwwerking in de haven. Ook het Eemplein zelf zal er donkerder van worden.''

 

 

'Aangekondigd'
Bewoonster Judith Verhoef van het Eemplein betreurt de komst van hoogbouw naast haar hooggelegen appartement. ,,Maar het is geen verrassing, dit was aangekondigd.''

Eigenaar André van Gelderen van 'strandtent' Zandfoort aan de Eem is verguld met het ontwerp. ,,Het past goed in een moderne stad. Het is en blijft een groot en zwaar blok, maar ik snap ook dat er geld moet worden verdiend. En als ondernemer wil ik wel meedenken over invulling van de 'stadsruimte' op de begane grond.''